Przejdź do głównej zawartości

'NIHAO' OZNACZA 'CZEŚĆ' PO CHIŃSKU

 


Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakich przedmiotów w szkole uczą się Wasi rówieśnicy na Tajwanie? Co lubią robić w wolnym czasie i czy smakują im polskie słodycze? Szkolny Klub eTwinning sprawdził te informacje specjalnie dla Was.

Pomysł na nawiązanie kontaktu z uczniem z odległego Tajwanu narodził się spontanicznie w trakcie luźnych rozmów odbywanych z uczniami oraz podczas lekcji języka angielskiego, na których często czytamy i tłumaczymy ciekawe teksty z serii Around the World (Ze świata). Jeden z nich szczególnie zainteresował uczniów, a dotyczył języka chińskiego. Uczniowie byli zdziwieni, że w języku chińskim jest aż cztery tysiące znaków, podczas gdy w alfabecie polskim tylko 32 litery, a w angielskim skromne 26.

Ale do rzeczy... Kilka lat temu w ramach projektu Flat Stanley Project obecna klasa VI wymieniła się listami z Mattiasem mieszkającym w stanie Maine w USA. Kontakt z chłopcem znaleźliśmy za pośrednictwem strony http://www.flatstanleyproject.com/. Więcej o naszej wymianie korespondencji z Mattiasem możecie poczytać  na blogu w tym miejscu. 

W ten sam sposób, jeszcze przed wybuchem pandemii, skontaktowaliśmy się z Charmaine uczennicą szkoły podstawowej Fu-Shing Primary School w Tajpej - stolicy prowincji Tajwan.

Tajwan jest oddzielony od Chin kontynentalnych. W jego skład wchodzą wyspy Tajwan, Peskadory oraz inne drobne wyspy, łącznie 21 małych wysepek.

Dystans ponad 8000 km dzielący nasze szkoły możecie zobaczyć na tej animacji.

Do Charmaine oprócz listu w języku angielskim dotarła  również projektowa postać lalki Stacy z flagą Polski na koszulce oraz cukierki krówki, które jak się okazało bardzo smakowały Charmaine i jej młodszemu bratu. Z listu Charmaine dowiedzieliśmy, że jest dobra z matematyki i bardzo lubi w wolnym czasie grać w szachy. W szkole uczy się chińskiego, tajwańskiego, angielskiego, matematyki, sztuki, przyrody, wychowania fizycznego, informatyki, ale ma również takie przedmioty jak nauki społeczne i o zdrowiu. Lekcje zaczyna o 7.30 rozgrzewką wykonywaną przez wszystkich uczniów pod kierunkiem nauczycieli, a kończą się o godz.16.00.

Na zdjęciach możecie zobaczyć plan lekcji 9-letniej Charmaine w języku chińskim i angielskim oraz miejsca, w które zabrała wysłaną z Polski postać Stacy. Wraz z Charmaine Stacy odwiedziła między innymi chińską restaurację, szkolną bibliotekę, a nawet japońską wyspę Okinawę.












Komentarze