Przejdź do głównej zawartości

HEADS TOGETHER! NOWY PROJEKT ETWINNING



Szkolny Klub eTwinning realizuje w tym roku projekt zatytułowany Heads Together! (Co dwie głowy, to nie jedna). Impulsem do jego powstania stała się historia Williama i Harry'ego, braci najpopularniejszej rodziny królewskiej - Windsorów, którzy w 1997 roku stracili w wypadku swoją mamę księżnę Dianę. Już jako dorośli razem z Kate, żoną Williama zdecydowali się rozpocząć projekt 'Heads Together,' żeby pokazać innym jak ważna jest rozmowa o emocjach, ich wyrażanie, ale przede wszystkim uświadomienie sobie, że nie ma złych emocji, ale tylko niewłaściwe sposoby ich wyrażania.

Projekt ma na celu pomoc uczniom w nauce trudnej sztuki wyrażania emocji w taki sposób, żeby nie ranić innych, ale żeby jednocześnie pozostać w zgodzie ze sobą samym. Czy to jest w ogóle możliwe? Wierzymy, że tak!

W projekcie wykorzystamy model nazywany 'wszechświatem', który nawiązuje do ludzkich emocji, a oparty jest na tzw. kole emocji Plutchika. Ten amerykański psycholog, w którego kręgu zainteresowań byli ludzie i i ich emocje, stworzył model ośmiu podstawowych dwubiegunowych odczuć: radość kontra smutek, złość kontra strach, zaufanie kontra odraza, zaskoczenie kontra spokój.

Zadanie uczniów będzie polegało na odkrywaniu 'planet', czyli emocji z modelu Plutchika. Uczniowie 'wyruszą' w podróż po wszechświecie emocji ze swoich baz (szkół) połączeni w międzynarodowe załogi wraz ze swymi kapitanami (nauczycielami). Po wykonaniu misji na każdej z planet otrzymają odznakę z napisem 'Misja zakończona' i umieszczą ją na specjalnej karcie z nazwami wszystkich planet - emocji. Co miesiąc, od października do maja będziemy eksplorować inną planetę, każdy miesiąc będzie poświęcony innym emocjom, aż w końcu poznamy i oswoimy wszystkie podstawowe emocje. Jakie misje - zadania czekają uczniów - odkrywców? Powstaną scenariusze i na ich podstawie zostaną nakręcone filmiki, w których uczniowie pokażą różne emocje i sposoby radzenia sobie z nimi. Utworzone będą gry, rebusy i quizy dotyczące poszczególnych emocji. Zostanie utworzona baza utworów muzycznych, których warto posłuchać, będąc np. smutnym lub złym. Powstanie międzynarodowy słowniczek emocji w językach partnerów oraz wspólny komiks. Rezultatem końcowym projektu będzie 'A travel journal' (Dziennik podróży), w którym zgromadzimy wszystkie wypracowane materiały.

Pracę rozpoczynamy już we wrześniu, poznając się i tworząc międzynarodowe zespoły, w których będziemy pracować. Wraz z nami w projekcie uczestniczą uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z Grecji i Hiszpanii. Pracowaliśmy już wcześniej razem nad innymi projektami.  Dołączą do nas jeszcze partnerzy z Turcji. W projekcie przewidzieliśmy także czas na spotkanie na żywo za pośrednictwem platformy eTwinning.

Wszystkie realizowane w ramach projektu działania będą publikowane na platformie eTwinning oraz na blogu w zakładce Heads Together!




Komentarze