Przejdź do głównej zawartości

Przed sprawdzianem



Przygotowałam serię wskazówek egzaminacyjnych,które pomogą Wam przygotować się do sprawdzianu szóstoklasisty. Zapoznajcie się z nimi i spróbujcie się do nich stosować,a na pewno ułatwi to Wam uzyskanie dobrego wyniku na sprawdzianie w kwietniu. 

Wskazówki opracowałam na podstawie "Strategii sukcesu",autorstwa Karoliny Kotorowicz-Jasińskiej (Wyd.Macmillan).Będę je zamieszczać systematycznie aż do dnia poprzedzającego sprawdzian.Zaglądajcie tu często!

Tip nr 1
Jednym z "grzechów głównych" uczniów, którzy w swojej karierze edukacyjnej nie zmierzyli się jeszcze z żadnym egzaminem jest przekonanie,że w zadaniach na słuchanie muszą zrozumieć każde słowo. Frustrują się,kiedy słyszą słowa i wyrażenia,których nie rozumieją. Tymczasem jest to bardzo naturalne na każdym poziomie zaawansowania. Uczeń powinien wiedzieć,że z zadaniami egzaminacyjnymi można sobie poradzić pomimo niewiedzy i niezrozumienia.
Tip nr 2
Uczniowie maja tendencję do nieczytania poleceń- w momencie,w którym zadanie wygląda znajomo, omijają instrukcję.Tymczasem w poleceniu mogą znaleźć się pewne wskazówki, które pomogą przewidzieć o czym jest tekst. W sprawdzianie szóstoklasisty czytanie poleceń ma szczególne znaczenie,ponieważ nie ma jednoznacznie określonej struktury arkusza i mogą pojawić się na nim różne typy zadań.
Tip nr 3
Kolejną pułapką, w którą wpadają uczniowie z małym obyciem testowym, jest zaznaczanie od razu odpowiedzi, kiedy tylko usłyszą lub zobaczą w tekście jakieś słowo- klucz.Uczniowie uznają tę odpowiedź, z góry za poprawną.Tymczasem wiele zadań jest skonstruowanych tak,że takie pojedyncze słowa użyte są w nagraniu lub tekście, aby ucznia zmylić. Tylko wysłuchanie nagrania do końca lub przeczytanie całości tekstu pomoże prawidłowo rozwiązać zadania.


Informacje ogólne o sprawdzianie
W tym roku szóstoklasiści po raz pierwszy przystąpią do sprawdzianu w nowej formule.Na sprawdzianie pojawi się język obcy.A więc stało się!Ranga języków obcych wśród innych przedmiotów szkolnych wzrosła.Zaczyna się wprowadzanie w życie założeń Nowej Podstawy Programowej z 2009 r.,gdzie nowością jest punkt"umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w języku obcym,zarówno w mowie, jak i w piśmie",w którym podkreślono,że znajomość języków obcych jest równie ważna,co znajomość języka polskiego.Nareszcie Ministerstwo Edukacji Narodowej zauważyło,że bez umiejętności  porozumiewania się w języku obcym jesteśmy w dzisiejszych czasach na rynku pracy bez szans.

Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się w 5 kwietnia (wtorek) 2016 roku, w tym samym dniu co egzamin z polskiego i matematyki. Zacznie się o godz.11.45 i będzie trwał 45 minut. Przed częścią językową zaplanowano 80-minutową przerwę dla zdających oraz krótszą-45-minutową dla uczniów z tzw.dostosowaniem.

Sprawdzian z języka rozpocznie się od części "Rozumienie ze słuchu", w której wysłuchacie dwukrotnie krótkich tekstów. Ta część zajmie ok. 17 min z 45-minutowego sprawdzianu.A zatem jest to jedna z najważniejszych części sprawdzianu (Dlatego tak namawiam Was do wykonywania w domu prac domowych z wykorzystaniem płyt dołączonych do podręcznika.Musicie ćwiczyć słuchanie w domu!)
Następnie, przejdziecie do zadań z części "Znajomość funkcji językowych", którym również może towarzyszyć nagranie.Kolejne zadania możecie już rozwiązywać w dowolnej kolejności. 
Polecenia do wszystkich zadań są w języku polskim.

Typy zadań egzaminacyjnych
Wybór wielokrotny
Prawda/Fałsz
Dobieranie
Wszystkie zadania są zamknięte,tzn.,że odpowiedź wybieracie spośród podanych.

Punktacja
Za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź otrzymujecie 1 punkt.
Jeśli odpowiedź jest nie poprawna,lub nie udzieliliście jej wcale otrzymujecie 0 pkt.
Suma punktów,jaką możecie uzyskać na Sprawdzianie to pomiędzy 35 a 45.

                                      Mam nadzieję,że taki stan Wam nie grozi.

Źródło: www.mzs2.bedzin.pl

Komentarze